• November, december 2014

• Zo života Základnej školy na Ul. E.B. Lukáča

Posledné dva mesiace roka 2014, ale najmä december, by sme našu školu pokojne mohli počastovať prívlastkom voňavá škola. Všetky aktivity sa totiž niesli v duchu nadchádzajúcich Vianoc, na ktoré sa deti mimoriadne tešia.

November

Neúprosná globalizácia priniesla do našich končín sviatok halloween. Žiaci 6. a 7. triedy využili tvorivosť a dobré nápady, a na večierky sa zamaskovali. Boli takí zruční, že chvíľu sme mali pocit, že sa nám popoludní po chodbách prechádzajú postavičky z hororových filmov.

Každoročne na jar a na jeseň prebieha u nás zber papiera. Toho roku žiaci nazbierali spolu 2.829,5 kg papiera.

V novembri sme sa tiež tešili z úspechu v projekte Domestos pre školy. Škola vďaka nemu získala 12 kartónov prípravku Domestos 24.

Katarínska veselica. Takto sme sa napokon rozhodli nazvať prvý školský ples pre zamestnancov, rodičov a priateľov našej školy a MŠ na Ul. Hviezdoslavovej. Premiéra tejto udalosti sa odohrala na pôde jedálne Katolíckej spojenej školy F. Fegyvernekiho 21.11. so začiatkom o 19. hodine.  Samotnej udalosti predchádzali stretnutia plesového výboru, zo srdca ďakujeme vzácnej skupinke rodičov, ktorí nám po celý čas pomáhali. Vďaka spoločnému úsiliu, šťastnej ruke pri výbere kapely „Trio Béla a ja“, chutnému jedlu spod rúk pani kuchárok KSŠ a p. Szedlára a vari aj vďaka príslušnej dávke šťastia sa veselica vydarila na jednotku. Hneď na úvod zožal úprimný potlesk dynamický ľudový tanček, ktorý nám s nadšením predviedli deťúrence z materskej školy. Vďaka nepochybne patrí aj členkám tanečného odboru miestnej ZUŠ pod vedením vedúceho Ľuboša Tótha, ktorí programom rozprúdili zábavu a stiahli do tanca sediacich prítomných. Ďakujeme študentom SOŠ, ktorí ako skutoční profesionáli zvládli obsluhu na jednotku s hviezdičkou. Do skorých ranných hodín sme potom mohli skloňovať slová hudba, tanec, jedlo, tombola, rozhovory, úsmevy, hudba, tanec a tak stále dokola. Mimochodom, tombola. Bola pestrá a mimoriadne bohatá, sponzorom ďakujeme a vážime si každú jednu cenu, ochotu pomôcť ešte viac skvalitniť toto podujatie. Dovidenia o rok, priatelia.

December

Pomáhame. Nie všetky zvieratá majú šťastie na láskavých majiteľov. Pre chlpáčov v útulku v Leviciach sme na podnet pani vychovávateľky Mgr. E. Vargovej zorganizovali zbierku. Zvieratká dostali prikrývky, granule, obojky, financie na vakcíny a iné potrebné veci. Veríme, že im aspoň trochu pomohli prežiť chladné zimné dni a noci. Ďakujeme všetkým, ktorí našli v srdiečku miesto aj pre nemé tváre v núdzi, a pomohli.

Naši deviataci vedia, že školský Mikuláš je tradične v ich réžii. Aj preto sa s radosťou ujali funkcie čarovného deduška a jeho pomocníkov, aby potešili mladších spolužiakov. Triedy 1. stupňa sa s Mikulášom stretli v telocvični, deti aj pani učiteľky si nasadili červené čiapky a vytvorili tú správnu atmosféru. Zneli piesne, veršíky, usmievavé tváre svedčili o radosti z balíčkov. Mikuláš s pomocníkmi obišli aj starších žiakov a potešili ich sladkosťami, a hlavne prestávkou vo vyučovaní.

Vianočné tvorivé dielne  S blížiacimi sa Vianocami je život v škole tematicky prepojený s týmito sviatkami. Zvonenie tvoria vianočné melódie, na chodbe stojí vyzdobený stromček, deti sa tešia na vianočné večierky, tí menší na vianočné programy pre rodičov. Voňajú medovníky, sviečky z včelieho vosku, pani učiteľky a pani vychovávateľky vymýšľajú z roka na rok krajšie výrobky, ktoré s deťmi realizujú. Produkty spod šikovných rúk detí potom zdobia triedy a chodby školy a atmosféra je neprehliadnuteľná. Žiaci 1.B vyrobili aj kŕmidlá pre vtáčiky a vyniesli ich na školský dvor.

Vianočný koncert. Vianoce nie sú len o darčekoch a materiálnych veciach, ale najmä o duchovnom posolstve. Veríme, že ho naši žiaci precítili na vianočnom koncerte v rímskokatolíckom kostole. Koncert nám sprostredkovalo združenie Cultura Humana, speváci spievali krásne vianočné piesne a zapojili aj spevákov z radov detí.

Ples pre zamestnancov a rodičov nebol v minulom roku jedinou premiérou. Deviataci nelenili a za pomoci ich triedneho učiteľa MVDr. Víta Vadoviča zorganizovali vianočný ples pre žiakov 6. - 9. ročníka. Vyzdobili telocvičňu, zorganizovali program, pripravili hudbu, ceny do tomboly, ceny pre víťazov Miss a Missiak školy, občerstvenie. Počiatočné rozpaky veľmi rýchlo prerástli do spontánnej zábavy, účastníci museli v tú noc tvrdo spať, pretože nepretržite tancovali niekoľko hodín.

Veríme, že rok 2015 bude rovnako úspešný a všetkým prajeme veľa zdravia, energie chuti do učenia.