• September-október 2015

• Zo života Základnej školy na Ul. E.B.Lukáča

Školský rok 2015/2016 je v plnom prúde. Okrem výchovno-vzdelávacieho procesu v ňom rovnako ako po iné roky nechýbalo od samého začiatku niekoľko zaujímavých podujatí. V septembrui sa žiaci nižšieho stredného vzdelávania zúčastnili multimediálneho antidiskriminačného výchovného koncertu Križovatky vlastných ciest umeleckej spoločnosti LETart. Byť in znamená v dnešnej dobe bulvárnych médií byť drzý, arogantne sebavedomý, manažérsky dravý, no táto cesta len dočasne nahrádza pravé ľudské hodnoty. Byť out u mladých znamená byť empatický, ľudský, pravdovravný, veriť v ľudské dobro, pomáhať iným, byť rozhľadený a vzdelaný človek. Táto cesta nevedie do lesku mrakodrapov a médií, na jej konci nie je krátkodobé výslnie, ale normálny čestný život s tou najvyššou hodnotou - láskou, rodinou a množstvom priateľov. Práve tieto ľudské, pozitívne hodnoty boli vyzdvihnuté v uvedenom programe.  Pre žiakov primárneho vzdelávania bol určený koncert Aby telo nebolelo, ktorý sa rozprávkovou formou zaoberal problematikou zdravia o ktoré sa máme starať už od útleho veku a počúvať rady starších a skúsenejších. Správne životné návyky sú totiž ako batôžtek, ktorý si každý nabalí na cestu životom a bude z neho čerpať len to, čo si nabalil. Nosnými témami programu boli nebezpečenstvo nezdravého spôsobu života a vysedávania pri počítači, prejedanie sa, pitie presladených nápojov a nedodržiavanie pitného režimu, nadmerné množstvo sladkostí v strave, nedostatok prírodných vitamínov a ich nahrádzanie formou umelých "tabletkových vitamínov“, potreba pohybu pre zdravý vývoj chrbtice, imunity a celkovej pohody človeka.

Žiaci 5. ročníka v sprievode pána učiteľa MVDr. Víta Vadoviča využili priaznivé jesenné počasie a absolvovali exkurziu po Ramsarskej lokalite – náučný chodník Poiplie, prednášku, život na Šomoši – flóru i faunu, ryžovisko, rozhľadňu. Žiakom sa pobyt v prírode veľmi páčil a odniesli si množstvo zážitkov a nových poznatkov o prírode v okolí Šiah.

Začiatkom októbra žiaci 7. – 9. ročníka absolvovali exkurziu do Bratislavy. Okrem iných zaujímavostí mali možnosť prezrieť si výstavu Titanic, skutočné artefakty z potopenej lode, za pomoci projekcie sa mohli ponoriť do magickej atmosféry dávnych čias, prechádzať priestormi ako kedysi skutoční pasažieri pred tragédiou, ktorú spôsobil ľadovec.

Vďaka projektu Škôlkari na cestách z grantového programu Bezpečne na cestách nadácie Volkswagen si v našej školskej telocvični mohli vyskúšať dopravné situácie na novom dopravnom ihrisku deti šahanských materských škôl. Získali tak svoje prvé vodičské preukazy. Popoludní mali možnosť vyskúšať dopravné ihrisko aj naši žiaci z ŠKD, ktorí hravou formou absolvovali dopravnú výchovu.

Pasovanie žiakov za prvákov. Jedno z najväčších školských podujatí, ktoré sme v tomto školskom roku organizovali už 11. raz. Tentokrát pred rodičov, príbuzných, spolužiakov z vyšších ročníkov predstúpili ježkovia z 1.A a mravčekovia z 1.B. Vyzdobení šerpami vstúpili za spriedvodu tretiakov a štvrtákov, aby si vychutnali vystúpenia, ktoré pre nich pripravili starší spolužiaci. Potom už pod vedením triednych pani učiteliek Mgr. Beáty Lackovej a Mgr. Kariny Tóthovej predviedli, koľko sa toho za takmer 2 mesiace naučili. Zložili prvácky sľub a potom už mohli byť pani riaditeľkou oficiálne pasovaní za prvákov našej školy.  Dostali malý darček a primátor mesta Ing. Štefan Gregor im dal pasovaciu listinu. Vtedy sa do miestnosti dostali dve krásne veľké torty v tvare ježka a Ferda mravca, na ktorých si pochutili všetky deti, ba ušlo sa aj prítomným škôlkarom. Podujatie vyžadovalo mnoho príprav, úsilia pani učiteliek a vychovávateliek, ale námaha bola vykompenzovaná radosťou v očiach detí, ktorých po celý čas potleskom povzbudzovali ich rodičia.