• Apríl na našej škole

Prvá návšteva prváčikov v mestskej knižnici

Naši prváčikovia sa veľmi tešili na prvú návštevu v mestskej knižnici. Veď pohybovať sa medzi regálmi plnými kníh, ktoré pod obalmi ukrývajú tajomstvá tohto sveta a sveta fantázie, bola pre nich nová skúsenosť. Doposiaľ čítali iba zo svojej prvej knihy „ŠLABIKÁR“. Ale čas plynie rýchlo a oni sa učia naozaj usilovne. O pár mesiacov či týždňov budú môcť čítať rozprávky svojim mladším súrodencom. Prvé čítanie v našej mestskej knižnici si prváčikovia doslova užívali. Z obrovského množstva kníh si každé dieťa vybralo jednu, ktorá sa mu najviac páčila. Potom si všetci posadali do čitateľského kútika a dychtivé pohľady už venovali len svojim knihám. Prečítali pani knihovníčkam názvy knižiek, prelistovali si ich a porozprávali o tom, ako im doma rodičia čítajú, keď večer zaspávajú. Za odmenu tety z knižnice poukazovali deťom priestory knižnice. Vysvetlili im, ako sa knižnica člení, aj koľko kníh sa v nej nachádza. A keďže marec je mesiac kníh a naša návšteva prebehla práve v tomto mesiaci, všetci prváci sa stali bezplatne členmi šahanskej knižnice. Teraz už len dúfame, že si tieto deti nájdu cestu ku knihám aj neskôr. Veď knihy sú nemí učitelia a každá kniha je aj kľúčom do čarovného sveta fantázie. Návštevy knižnice sa v najbližších dňoch zúčastnia i žiaci ostatných tried v rámci Týždňa slovenských knižníc.

Touto cestou ďakujeme pani knihovníčkam za ich milé privítanie a ich ústretovosť.

(Žiaci 1.triedy a pani triedna učiteľka Mgr. Marcela Hudecová)

Deň učiteľov je príležitosťou, kedy môžeme vzdať hold tým, ktorí s láskou a zanietením vštepujú vedomosti našim deťom. Úcta však patrí aj pani učiteľkám a pánom učiteľom, ktorí si po rokoch poctivej práce užívajú chvíle na dôchodku. Každý z nás si pamätá svoju prvú pani učiteľku, pána učiteľa, a preto je nám cťou, že tí, na ktorých nezabúdame, ktorí nás obohatili  a často nasmerovali naše kroky, si našli cestu k nám. 8. apríla sme v školských priestoroch privítali bývalých kolegov, aby sme si mohli spoločne pospomínať na staré časy, porozprávať sa o novinkách, jednoducho, navzájom sa obohatiť svojou prítomnosťou. Bývalé kolegyne a kolegovia sa živo zaujímali od dianie v školstve i v našej škole, elán, vitalitu a prehľad o spoločenskom dianí by sme im mohli len závidieť. Verím, že sa nám o rok podarí stretnúť opäť.

Exkurzia do Tekovského múzea a centra Atlantis

Vo štvrtok 24. apríla sa žiaci 3. – 5. ročníka zúčastnili exkurzie do okresného mesta Levice. Deti v sprievode pani učiteliek navštívili priestory Tekovského múzea, prezreli si exponáty a vypočuli zaujímavosti  o dávnej i nedávnej minulosti. Múzeum sa v rámci špecializácie zameriava na národopisný a prírodovedný výskum. Bohatý zbierkový fond múzea je z oblasti prírody, histórie, archeológie, numizmatiky, ľudovej kultúry a výtvarného umenia. Z prírodovednej oblasti deti obdivovali preparáty vodného a spevavého vtáctva, dravcov a lesnej zveri, kolekcie motýľov, fúzačov, čmeľov a vážok. V oblasti histórie videli remeselnícke a cechové predmety, vojenskú výzbroj a výstroj od najstarších čias po 2. svetovú vojnu, dobový nábytok a sklo a porcelán i ľudovú tvorbu.

Z múza sa žiaci presunuli do Atlantis centra. Navštívili jedinečné Tutanchamónovo múzeum, ktorým ich sprevádzala kňažka v dobovom kostýme. Očaril ich bublinkový svet, Van de Graffov generátor a iné atraktívne exponáty, ktoré si mohli vyskúšať. Exkurzia sa stretla s veľkým úspechom a malí návštevníci odchádzali z Levíc plní zážitkov.

29. apríla v klubovni školy predviedli spevácky talent žiaci na súťaži Slávik Slovenska. V I. kategórii zvíťazila Adelka Kováčová, 2. miesto získal Rastislav Gašpar a 3. miesto Kamilka Hegedűsová. Najlepšia v II. kategórii bola Alexandra Vavreková, za ňou sa umiestnila Domonika Kuciaková a 3. miesto si vybojoval Martin Líška. V III. kategórii sa na 1. mieste umiestnila Michaela Vaisová. Gratulujeme.