• Marec na našej škole

Pondelok 17.3.2014 patril priestor školskej knižnice spojenej s klubovňou umeleckému slovu. Žiaci 1. a 2. stupňa, ktorí majú blízky vzťah k umeleckému prednesu, predviedli svoje recitátorské umenie a skúsenosti v školskom kole súťaže 60. Hviezdoslavov Kubín. Recitátori svojím pekným prednesom zaujali porotu a prítomných obohatili o estetický zážitok. Právom im patrí poďakovanie za to, že si našli čas naučiť sa náročný text a tiež odvahu predstúpiť pred obecenstvo. Výkony súťažiacich hodnotila odborná porota zložená z pani učiteliek prvého stupňa. Víťazi v jednotlivých kategóriách reprezentovali našu školu v obvodnom kole v Šahách. Spomedzi všetkých súťažiacich popredné miesta získali títo žiaci: Martina Bradová (4.B), Tomáš A. Šťastný (3.tr.), Alexandra Vavreková (4.A), Natália Sógorová (6.tr.), Laura Bubeníková (7.A)  Jana Urbánová (7.A) a Vanesa Udvardyová (8.tr.). Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v obvodnom kole.                                            (Mgr. Beáta Lacková)

Marec sa zvyčajne nesie v znamení kníh. Neobišiel ani našu školu a 13.3. dopoludnia nás navštívili predškoláci z MŠ na Hviezdoslavovej ulici. V priestoroch školskej knižnice sa porozprávali s pani riaditeľkou Bazalovou, ktorá je zároveň spisovateľkou. Na zaujímavej prezentácii im ukázala, aká dlhá a náročná je cesta od napísania knihy až po jej vydanie. Bola prekvapená, aké hlboké vedomosti mali malí predškoláci o tom, ako sa vyrába papier, na ktorý sa môže tlačiť napríklad detská kniha. Na záver besedy deti obdarovali spisovateľku vlastnoručne vyrobeným obrázkovým kalendárom. Potom sa už vybrali do triedy na otvorenú hodinu, kde ich už netrpezlivo vyzerali naši prváci. Pod vedením triednej učiteľky Mgr. Marcely Hudecovej ukázali, aké vedomosti a zručnosti získali v škole. Spievali, písali, rátali, do činností sa zapájali aj malí predškoláci. Jednoznačne ukázali, že sú pripravení na vstup do školy v septembri.

Prvá návšteva prváčikov v mestskej knižnici

Naši prváčikovia sa veľmi tešili na prvú návštevu v mestskej knižnici. Veď pohybovať sa medzi regálmi plnými kníh, ktoré pod obalmi ukrývajú tajomstvá tohto sveta a sveta fantázie, bola pre nich nová skúsenosť. Doposiaľ čítali iba zo svojej prvej knihy „ŠLABIKÁR“. Ale čas plynie rýchlo a oni sa učia naozaj usilovne. O pár mesiacov či týždňov budú môcť čítať rozprávky svojim mladším súrodencom. Prvé čítanie v našej mestskej knižnici si prváčikovia doslova užívali. Z obrovského množstva kníh si každé dieťa vybralo jednu, ktorá sa mu najviac páčila. Potom si všetci posadali do čitateľského kútika a dychtivé pohľady už venovali len svojim knihám. Prečítali pani knihovníčkam názvy knižiek, prelistovali si ich a porozprávali o tom, ako im doma rodičia čítajú, keď večer zaspávajú. Za odmenu tety z knižnice poukazovali deťom priestory knižnice. Vysvetlili im, ako sa knižnica člení, aj koľko kníh sa v nej nachádza. A keďže marec je mesiac kníh a naša návšteva prebehla práve v tomto mesiaci, všetci prváci sa stali bezplatne členmi šahanskej knižnice. Teraz už len dúfame, že si tieto deti nájdu cestu ku knihám aj neskôr. Veď knihy sú nemí učitelia a každá kniha je aj kľúčom do čarovného sveta fantázie. Návštevy knižnice sa v najbližších dňoch zúčastnia i žiaci ostatných tried v rámci Týždňa slovenských knižníc.

Touto cestou ďakujeme pani knihovníčkam za ich milé privítanie a ich ústretovosť.

(Žiaci 1.triedy a pani triedna učiteľka Mgr. Marcela Hudecová)