• Deti súčasnosti žijú v odlišnom svete, ako žili detstvo ich rodičia a iné generácie pred nimi. Majú iné skúsenosti, iné podnety a stoja pred nimi iné výzvy. Sú obklopené množstvom informácií, pohlcuje ich digitálny priestor, zažívajú skúsenosti izolácie aj globálnych hrozieb. Okrem nových rizík však pred nimi stoja aj nové príležitosti.

          Jednou z hlavných podmienok budovania kvalitnej základnej školy je, aby mala moderný a súčasným potrebám vyhovujúci vzdelávací program – kurikulum.

          Základným cieľom zmeny kurikula je, aby každý žiak bez rozdielu mal príležitosť:

          - získať základné vzdelanie v súhre a vzájomnej prepojenosti všetkých vzdelávacích oblastí a vo vyváženej podpore kognitívneho, fyzického, emocionálneho, sociálneho a duchovného vývinu;

          - porozumieť svetu a svojmu miestu vo svete ako súčasti lokálneho a globálneho prostredia;

          - rozvinúť schopnosť učiť sa, nadobudnúť a nestratiť vnútornú motiváciu pre vzdelávanie, osvojiť si zručnosti potrebné pre život a perspektívne pracovné uplatnenie a celoživotné učenie sa;

          - dostať individuálnu podporu a možnosť rozvinúť osobné kapacity a potenciál;

          - rozvinúť charakterové vlastnosti a získať pevný hodnotový a morálny základ svojej osobnosti.

           

          Vzdelávacím prostredím je inkluzívna škola (prijatie každého), súčasťou ktorej je environmentálna výchova a digitalizácia školy.  

          • Žiak je hlavný aktér spoluzodpovedný za svoje vzdelávanie.
          • Učiteľ aktívne sprevádza žiaka a vytvárať príležitosti na efektívne učenie sa.
          • Rodič bude prizývaný k aktívnemu podieľaniu sa na tvorbe kultúry školy.

          Ťažisko vzdelávania sa presúva z memorovania poučiek a zapamätávania izolovaných faktov na rozvíjanie všestrannej gramotnosti, ktorú  dokáže  uplatniť  v každodennom  živote. Dôvodom je, že len šírka osvojených vedomostí už nestačí, ide o hĺbku učenia (sa), schopnosť dávať veci do súvislostí.

          I. stupeň: 1. cyklus (1. – 3. ročník) + 2. cyklus (4. – 5. ročník), absolvovaním žiak získa primárne vzdelanie

          II. stupeň: 3. cyklus (6. – 9. ročník), absolvovaním žiak získa nižšie stredné vzdelanie

          Prvý cyklus – žiak získa vzťah k učeniu sa, vytvorí si pracovné návyky a pracovný režim, aktívne sa zapája do práce, využíva kreativitu.  Žiakom vytvára učiteľ bezpečné prostredie a podporu: „Ty mi pomôžeš.“

          Druhý cyklus – žiak dokáže bezpečne a jasne komunikovať svoje pocity, potreby a hranice, rozlišuje medzi faktami, domnienkami a hodnoteniami. Uvedomuje si, čo je oblasťou jeho záujmu a čomu by sa chcel hlbšie venovať.  Žiak si vytvára vzťahy s rovesníkmi a učí sa spoločne s nimi riešiť úlohy a výzvy: „Ja to dokážem, som schopný vstúpiť do spolupráce.“

          Tretí cyklus – žiak okrem rozvinutia všetkých gramotností dostane priestor aj na hlbší rozvoj  v oblastiach  svojho  záujmu  a  vytvorí  si  tak  predstavu  o svojej  profesijnej  budúcnosti. Je motivovaný k samostatnej práci, pýta si spätnú väzbu a využíva kreatívny proces, analýzu, vyhodnocovanie a overovanie informácií.  Tretí cyklus charakterizuje nadobúdanie celospoločenskej a environmentálnej zodpovednosti: „My to dokážeme.“

    • Kontakty

      • Základná škola Ladislava Balleka
      • +421 36 741 1184
      • Ul. E. B. Lukáča 6 936 01 ŠAHY 93601 Šahy Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje