• Projekt z ŠF EÚ Učíme sa inak

•

V školských rokoch 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022 - do 09.2022 - je v našej škole realizovaný projekt „Učíme sa inak“. Projekt sa realizuje vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Celkové oprávnené výdavky projektu: 124 505,50 €

Projekt je zameraný na zlepšenie učebných výsledkov žiakov v oblasti čitateľskej, prírodovednej a matematickej gramotnosti.

Aktivity:

1. Mimoškolská činnosť žiakov V popoludňajších hodinách prebieha krúžková činnosť, vedúci záujmových útvarov vytvárajú metodické materiály, pracovné a vzdelávacie pomôcky. Vytvorené vzdelávacie materiály sú využívané na samotných krúžkoch, kde rozvíjajú matematickú, prírodovednú a čitateľskú gramotnosť a obsahovo korešpondujú a rozvíjajú myšlienku zelenej školy a zdravého životného prostredia.  Využitá je tiež multimediálna pomôcka – rôzne filmy a príbehy s témou zachovania zdravého životného prostredia, vplyvy ľudskej činnosti na životné prostredie, napr. Plač veľrýb.

Do projektu boli zapojení odborní metodici – odborníci na prírodovednú a čitateľskú gramotnosť, ktorí pripravili metodickú príručku pre I. a pre II. stupeň. Uvedená metodika obsahuje aj vzorové pracovné listy, návody na hry, simulované cvičenia a pod. Keďže táto aktivita sa zameriava na prírodovednú a čitateľskú gramotnosť, metodici – odborníci z praxe, sú taktiež z rovnakej oblasti. Oslovili sme dlhoročných odborníkov v oblasti pedagogiky, environmentálnej výchovy a trvalo udržateľného rozvoja.

Spoločným základom, z ktorého bude vychádzať metodika, tvorba učebných pomôcok a práca na hodinách mimoškolskej činnosti so zameraním na prírodovednú a čitateľskú gramotnosť je multimediálne dielo Plač veľrýb, zakúpené v rámci zariadenia a vybavenia. Multimediálna pomôcka za podpory IKT vybavenia školy poskytuje moderný spôsob výučby prírodovednej a čitateľskej gramotnosti, a to formou prepojenia obrazového materiálu – rôznych filmov a príbehov s didaktickými pomôckami vytvorenými pedagógmi (vychádzajúcich z metodických príručiek). Pomôcka rieši témy ako vývoj ekosystémov, pomáha pochopiť aké zmeny v postojoch a konaní ľudí si vyžaduje zachovanie zdravého životného prostredia, snaží sa poukazovať na vplyvy ľudskej činnosti na životné prostredie a pod.

Súčasťou materiálneho vybavenia z projektu sú notebooky, výtvarné a kancelárske pomôcky potrebné na realizáciu aktivít v rámci mimoškolskej činnosti.

2.  Vzdelávanie pedagógov ako prostriedok k dosiahnutiu čo najlepších výstupov používaných v mimoškolskej činnosti, ale aj neskôr v samotnom vzdelávacom procese. Prebieha školenie v oblasti práce s rôznym softvérom, pomocou ktorého si pedagógovia budú môcť vytvoriť interaktívne edukačné materiály ako doplnok pre netradičné metódy a formy práce, prácu s IKT. Je vytvorený pedagogický klub zameraný na prierezovú tému ekológia. Zameraním pedagogického klubu sú didaktické aktivity pre predmety v rámci čitateľskej a prírodovednej gramotnosti, výmena skúseností, hodnotenia a analýzy.