• Spájame nositeľov tradícií Hontu

Mestský úrad v Šahách, Hlavné námestie č. 1 936 01

Mestský úrad v Šahách, Hlavné námestie č. 1, 936 01 Šahy

project.msu@sahy.sk, project.sahy@wsystem.sk +421 36 741 22 84

Naša škola sa zapojila do projektu „ SPÁJAME NOSITEĽOV TRADÍCIÍ HONTU“. Tento projekt je organizovaný mestom Šahy a je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie.

Cieľom projektu je jednoduchou zábavnou a poučnou formou pripomenúť ľuďom, hlavne mládeži, historickú dôležitosť regiónu, hlavne čo sa týka samotnej histórie Hontianskej župy, jej archeologických nálezov, architektúry, ďalej vývoj spoločnosti v tomto regióne, osobnosti, ktorých meno je spojené s Hontom a v neposlednom rade význam nášho regiónu pre dnešok. Vzdelaný mladý euroobčan by mal poznať nielen súčasnosť, ale aj minulosť regiónu, v ktorom sa narodil a v ktorom žije.

Projekt je dlhodobý, rozdelený do viacerých fáz. V prvej fáze bol vytvorený projektový realizačný tím, do ktorého som bol z našej školy zapojený aj ja ako koordinátor projektu pre našu školu. Tiež aj z ostatných šahanských škôl boli vybraní koordinátori. Pravidelne sa stretávame na spoločných poradách na MsÚ, kde prebieha príprava najdôležitejších dokumentov a materiálov. V tejto prvej fáze sme si stanovili 3 priority:

1) aktivizácia žiakov

2) príprava študijných materiálov

3) príprava kvízov

Hneď na začiatku sme vyhlásili pre žiakov súťaž „Návrh oficiálneho loga projektu“. Žiaci našej školy zaslali viacero návrhov a úspech sa dostavil. Počítačom pripravený návrh žiakov 8. ročníka spolu s triednym učiteľom bol použitý pri zostavovaní konečnej podoby loga. To sa ukázalo aj pri vyhodnotení súťaže, kde sme sa stali jednými z víťazov. Ďalej sme so žiakmi vytvorili centrálnu nástenku projektu, ktorá visí na prízemí našej školy a nachádzajú sa na nej všetky základné informácie o projekte.

Zapotili sme sa pri príprave materiálov pre žiakov. Žiakov vôbec nemuseli prehovárať, aby sa do tohto projektu zapojili. Keď sa dozvedeli, že budú prebiehať kvízy, zaujímali sa hneď o materiály, z ktorých budú čerpať svoje vedomosti. Boli sme však na to pripravení. Na našej škole sa do vedomostného kvízu prihlásilo 24 žiakov zo 7. a 8. ročníka. Vytvorili sme 7 trojčlenných družstiev a troch náhradníkov, ktorí sa zúčastnia školského kola.

Príprava kvízových otázok, zosúladenie termínov školských kôl s inými školami, nebolo tiež jednoduché, ale podarilo sa.

Druhá fáza celého projektu je fáza súťažná, kvízová. Počas nej prebehnú jednotlivé kvízové kolá, najprv školské, z ktorých víťazi postúpia do kola celomestského. Školské kolá prebehnú za prítomnosti členov realizačného tímu z MsÚ Šahy. V mestskom kole sa teda stretne 6 družstiev, z každej školy víťazné družstvo.

K zaujímavostiam celého projektu určite patria aj rôzne darčekové predmety, ktoré boli vyrobené špeciálne pre tento projekt. Samozrejmosťou je, že na všetkých sa nachádza víťazné logo.

Každý účastník vedomostného kvízu obdrží oficiálny „dres“ projektu, v ktorom bude súťažiť.

Pevne verím, že štvormesačná práca prinesie očakávané ovocie a žiaci a ich kamaráti si rozšíria svoje vedomosti o regióne, v ktorom sa narodili a v ktorom trávia svoju mladosť.

P.S. Informácie o ďašej fáze, o už prebehnutých akciách, o výsledkoch súťaží, ďalšie novinky, či úspechy našej školy v tomto projekte budem priebežne doplňovať.

Koordinátor, tr. uč. 8. ročníka

MVDr. Vít Vadovič