• ENVIROPROJEKT 2021

• september 2021

Cieľ projektu

Cieľom projektu bolo vytvorenie malého školského biotopu, ktorý bude slúžiť žiakom na praktické a vedecké vyučovanie. Tvorí ho jazierko, vlhkomilné rastlinstvo a včelia pastvina. Priestor bude doplnený vtáčími búdkami, hmyzími hotelmi, bylinkovou špirálou a veterným mlynom. Biotopy zadržujú vodu, ktorá sa vyparuje do ovzdušia a zlepšujú mikroklímu, obývajú ich vodné živočíchy a hmyz, čo napomáha udržaniu biodiverzity. Výsledkom je trvalo udržateľný priestor, ktorého realizácia zblížila zamestnancov, žiakov a ich rodičov a ktorý umožní žiakom tráviť čo najviac času vonku.

• október 2021

Charakteristika projektu

Pandémia a s ňou spojené dištančné vzdelávanie zatvorili žiakov do svojich domovov. Návrat do škôl bol preto spojený s úsilím pedagógov presunúť výchovno-vzdelávací proces čo najviac do exteriéru školy. Účasťou na samotnom budovaní jazierka a prírodných prvkov sa vzbudil v žiakoch od najmladšieho školského veku záujem o ochranu životného prostredia. Získali teoretické vedomosti i praktické zručnosti, priestor je vhodný na praktické a vedecké vyučovanie, prostredníctvom ktorého žiaci môžu reálne pozorovať a skúmať život hmyzu a rastlín. Ambíciou projektu je prepojiť vyučovanie a aktivity školy so snahou vzbudiť v žiakoch záujem o ochranu a tvorbu životného prostredia. Realizovať činnosti spojené s poznávaním miestnej flóry a fauny, starostlivosťou o vodu a zeleň a vedeckým učením. Edukácia v exteriéri pomáha zlepšovať pamäť a sústredenie, podľa vedcov z univerzity v Michigane pobyt žiakov v prírode napomáha zlepšiť krátkodobú pamäť až o 20%. Prírodná scenéria pomáha najmä deťom s poruchami pozornosti.

• november 2021

Aktivity projektu

Potvrdenie hypotézy, že po realizácii projektu sa zvýši počet a druhy hmyzu, počet a rôznorodosť rastlinných druhov (pozorovanie a zaznamenávanie výskytu hmyzu, zmapovanie rastlinných druhov, pozorovanie rastlín a hmyzu pomocou mikroskopu, sledovanie skupenstiev vody...)

Realizácia brigád na úpravu terénu na jazierko, realizácia jazierka, sadenie rastlín, včelia pastvina.

Realizácia tvorivých dielní: namorenie a dotvorenie hmyzích hotelov a vtáčích búdok, vytváranie informačných tabuliek s druhmi rastlín.

Vysádzanie rastlín – žiaci jednotlivých tried podľa plánu a pridelených zón.

Osadenie prvkov: hmyzie hotely, vtáčie búdky, veterný mlyn;

Fantastický chrobák – výtvarná súťaž pre žiakov.

• december 2021

Prínos projektu

Zvýšil sa záujem žiakov o environmentálnu problematiku; bol vytvorený priestor na realizáciu vedeckého učenia, participáciou žiakov na realizácii školskej oázy bol vytvorený pozitívny vzťah v vybudovanému priestoru; prehĺbil sa pozitívny vzťah žiakov k manuálnym činnostiam; realizáciou projektu a následným využívaním sa znížil počet vyučovacích hodín v interiéri; po dlhom dištančnom vzdelávaní boli vytvorené podmienky na kooperáciu a prehĺbenie sociálnych vzťahov; využil a skrášlil sa doposiaľ málo využívaný priestor; vybudoval sa priestor na inovatívne formy vzdelávania; obohatila sa školská knižnica.