• RAJSKÁ ZÁHRADA

RAJSKÁ ZÁHRADA

Jednou z aktivít, ktorými v týchto mesiacoch žije naša škola, je zriadenie Rajskej záhrady v priestoroch areálu školy. Nie, nechystáme sa vrátiť do doby, kedy v nej trávili chvíle nevinnosti Adam s Evou pod prísnym dohľadom božieho oka. Tí naši Adamovia a Evy, a nielen oni, si svoju rajskú záhradu sami vybudujú a budú sa o ňu starať, aby z nej mali úžitok nielen oni, ale zároveň obyvatelia nášho mesta. Ako to však zrealizujeme?

Koncom kalendárneho roka 2006 sa zapojila naša základná škola do projektu Rajská záhrada. Dňa 26. januára 2007 bol grant určený na jeho uskutočnenie, ako jednej z troch ogranizácií v Nitrianskom kraji, schválený. Spomínaná aktivita sa bude realizovať vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy v časovom horizonte mesiacov február-jún.

Priamym zámerom projektu je vybudovanie Rajskej záhrady na pozemku školy, ktorá by slúžila nielen pre našich žiakov, ale zároveň pre verejnosť.

. Autorom projektu je Ing. Peter Paľaga za spolupráce s Katedrou biotechniky parkových a krajinných úprav Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva na SPU Nitra pod vedením Ing. Dagmar Hillovej,PhD, rady a skúsenosti v oblasti pestovania drevín poskytla Ing. Silvia Tkáčová,PhD., zapojil sa tiež Klub skalničkárov pri SZO SZZ Nitra-Zobor, pod vedením Ing.Alžbety Gromovej,CSc.

Jeho súčasťou je pestovanie liečivých byliniek, okrasných rastlín a krov. Celkový počet rastlinných druhov je 50, z toho 22 s liečivými účinkami. Okrem týchto rastlín budú v záhrade vysadené cibuľoviny, ktoré ju skrášlia predovšetkým na jar a v čase kvitnutia oživia porasty drevín. Pri výstavbe chodníka a oplotenia sa použijú výlučne ekologicky nezávadné materiály, šetriace životné prostredie.

Projektovým zámerom chceme dosiahnuť spoluúčasť žiakov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov, školy, verejnosti a rodičov.

Primárnym cieľom je spoluvytvárať pozitívny vzťah mládeže zdeformovanej pretechnizovanou dobou (mobilné telefóny, militantné počítačové hry, discmany) k prírode, vzbudiť u nej záujem o ochranu a spoluvytváranie ekologicky zaujímavého životného prostredia školy. Jednou z priorít je poskytnutie rastlinného materiálu na mestskú výsadbu parkov, obytných zón a areálu čerpacej stanice Slovnaft.

Sme presvedčení, že sekundárnym efektom bude znížený vandalizmus voči mestskej zeleni a zvýšené ekologické cítenie žiakov, ktorí si viac vážia to, čo sami vypestovali.

Samotná Rajská záhrada, napriek tomu, že bude realizovaná na pozemku školy, bude slúžiť verejnosti ako vzor a stimulujúci bod pre skrášľovanie svojho okolia. V čase dní otvorených dverí žiaci informujú verejnosť o výsadbe rastlín a následnej údržbe, informujú občanov o liečivých účinkoch byliniek a možnosti ich využitia. Sušené rastliny sa využijú na aranžovanie v priestoroch školy a mestského úradu. Spracovaním dokážeme vytvoriť vonné vankúšiky, sviečky, potpouri, ktoré je možné využiť ako darčeky pre rodičov a žiakov iných škôl, čím do činnosti zapojíme prácu krúžkov. Vysušené bylinky vykúpi firma Herbex.

Verejnosť budeme o svojich aktivitách priebežne informovať v miestnych novinách, na oznamovacích tabuliach školy a v médiách. Takže, dovidenia v našej Rajskej záhrade!