• Ako sa učiť cez prázdniny

• Ako sa učiť cez prázdniny? Hrou!

Deti v škole už odratúvajú posledné dni, ktoré ich delia od prázdnin. Známky sú uzatvorené a vysvedčenie sa už prepísať aj tak nedá.

Ak máte doma maličkého školáka, ktorý potrebuje pridať v matematike alebo v slovenčine, alebo mu nejde hoci prírodoveda, môžete blížiace sa prázdniny využiť na nenápadný tréning.  Nikto sa neučí rád z povinnosti, ale každý sa učí rád, ak sa pritom zabáva. Hovorí o tom už staré známe heslo Jana Amosa Komenského škola hrou.

Aj psychológovia tvrdia, že cez prázdniny máme dať deťom so školou pokoj, aj keď bolo vysvedčenie hrozné (s výnimkou reparátu, samozrejme). Na svojich prvákov, druhákov či tretiakov však môžu rodičia "ušiť búdu", ako aj cez prázdniny trénovať rôzne zručnosti a cvičiť si okrem tela aj mozog tak, že si ani nevšimnú, že sa vlastne učia.

Čo kúpiť deťom?
          Keď boli malí, cvičili si sebaovládanie na Človeče, nehnevaj sa alebo na Čiernom Petrovi. Lego rozvíjalo motoriku a zladenie očí a rúk, čo sa deťom zišlo, keď vzali do rúk pero a začali maľovať svoje prvé písmenká. Pexeso podporovalo priestorovú orientáciu a trénovalo pamäť, kvarteto cvičí pamäť aj trpezlivosť. Aj pre malých školákov však existuje niekoľko vhodných hier, vďaka ktorým sa im v škole bude dariť lepšie. Hrať sa je lepšie ako skúšať dieťa v čase voľna "podľa učebnice" a každé ráno mu zadať päť príkladov.

Dostihy a stávky alebo Monopoly sú zábavné pre deti, ale aj pre dospelých a keď nebudete rátať namiesto svojho syna alebo dcéry, pustia sa do takejto matematiky deti samy od seba a rady. Slovenčina zas môže prísť k slovu pri hre scrabble alebo pri sudoku. Niektorí malí školáci majú v obľube krížovky. Možno sa dajú nahovoriť, aby pre rodičov zostavili vlastnú krížovku, hoci celkom jednoduchú.
          Pritom si cvičia aj svoje abstraktné myslenie.

Výlety, knihy a bublifuk
          Leto je tiež ideálny čas na výlety do prírody. Ak si ešte predtým, ako vaše dieťa odovzdá na konci roka učebnice, stihnete v nich zalistovať, môžete si prechádzku lesom spojiť s pár užitočnými informáciami o lesných zvieratách, o rôznych druhoch stromov, o hubách, hmyze, vtákoch. A k vode je ideálnou zábavou na deku malý kvíz. Môže sa týkať zemepisu, zvierat, vesmíru.
          Detské vedomostné kvízy dostanete kúpiť knižne, ale vychádzajú aj v rôznych špecializovaných detských časopisoch. Ak kvíz dieťa zaujme, môžete mu navrhnúť, nech vypracuje svoj vlastný kvíz pre rodičov alebo pre súrodencov. Hoci prázdniny, to je najmä slnko, voda a pohyb, na zmenu dobre padne pekná kniha.

Ak má vaše dieťa problémy s čítaním, môžete trénovať hlasné čítanie - ale nie z učebnice, ale z knihy, ktorá dieťa zaujíma. Pre predškolákov existuje viacero "kresliacich kníh", do ktorých maľujú, kreslia a píšu, aby si tak trénovali jemnú motoriku, pozornosť a logické myslenie. Také pomôcky existujú aj pre malých školákov. Vhodné spoločenské hry a zaujímavé knihy sú dobrým tipom na darček za vysvedčenie.

A ak vášmu synovi či dcére aj na konci prvej triedy robí problém písanie, môžete precvičovať ruku aj bez pera. Trhanie čerešní, oberanie jahôd, ale aj kreslenie kriedou po chodníku či stavanie z kamienkov - to všetko si tiež vyžaduje jemný pohyb rúk a prstov. Niektoré deti majú problém s výslovnosťou a navštíviť logopéda na konci prvej triedy je naozaj už "päť minút po dvanástej".

Popri pravidelných logopedických cvičeniach pod vedením odborníka jazyk pomôže rozhýbať napríklad aj obyčajný bublifuk alebo napodobňovanie mačičky, ako si jazykom naberá z misky mlieko. Užitočné a zároveň zábavné je aj predvádzať si s deťmi pred zrkadlom grimasy veselých a smutných smajlíkov.
          Pre mamu je cvičenie mimických svalov na tvári tou najlacnejšou kozmetikou, pre deti tréning reči a pre všetkých je to hra.