• Olympijský odznak všestrannosti

• Krajské kolo Olympijského odznaku všestrannosti sa uskutočnilo 17.4. v Nových Zámkoch. Súťaže sa zúčastnil aj osemčlenný tím súťažiacich z našej školy, ktorý bol zložený zo žiakov a žiačok 6. - 8. ročníka. Tím tvorili: Lujza Kováčová (6.A), Alex Kluka (6.B), Viktória Vanerová a Patrick Ozank (7.A), Jana Anošiová a Kevin Červen (8.A), Simona Vargová a Michal Rafael (9.B). Súťažilo sa v piatich disciplínach, ktoré musel absolvovať každý súťažiaci. Niekomu sa darilo viac či menej v tej ktorej disciplíne, a hoci sa naši športovci neumiestnili na popredných priečkach - obsadili 36. miesto spomedzi 41 družstiev, sme radi, že žiaci dostali možnosť zašportovať si a užiť si pravú športovú atmosféru. Všetkým súťažiacim ďakujeme za nasadenie a reprezentáciu školy!

• Veselá veda - krasohľad

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Veselá veda - krasohľad.

Ďalšou témou na krúžku Veselá veda bola časť fyziky - optika. Pri vyrábaní krasohľadu sme si vysvetlili základy funkcie zrkadiel. Vysvetlili sme si, ako sa obraz v zrkadle tvorí a odráža.

• Okresné kolo Pytagoriády

• 9. apríla sa v Leviciach uskutočnilo okresné kolo súťaže Pytagoriáda. Úspešnými riešiteľmi sa stali žiaci 4.A triedy Emma Huszárová a Peter Lendvay. Pripravovala ich pani učiteľka Blanka Petényiová. Srdečne blahoželáme, šikovníci!!!

• Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín

• Žiak 6.A triedy Kevin Burza obsadil 1. miesto v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín. Držíme mu palce v krajskom kole súťaže, ktoré sa uskutoční 25.4. v Nových Zámkoch.

• Biblická olympiáda

• Na dekanátnom kole Biblickej olympiády, ktorá sa uskutočnila 21. 3. 2024, nás reprezentovalo družstvo v zložení: Viktória Balážová, Liliana Hrecsková a Hana Szarková. Dievčatám blahoželáme k získaniu pekného 3. miesta a ďakujeme za reprezentáciu školy. Pripravoval ich pán učiteľ Csaba Rédli.

• Geografická olympiáda

• Veľmi nás teší, že v okresnom kole Geografickej olympiády sa stali úspešnými riešiteľmi aj žiaci našej školy. V kategórii F sa stala úspešnou riešiteľkou žiačka 7.A Zuzana Mrázová, v kategórii G sa stal úspešným riešiteľom žiak 5.A Michal Mráz. V kategórii E chýbalo Štefanovi Tatárovi niekoľko bodíkov, ale aj on sa poctivo pripravoval. Žiakov pripravoval pán učiteľ Peter Paľaga. SRDEČNE BLAHOŽELÁME!!!

• PONOŽKOVÁ VÝZVA 2024

• Milí naši! ak sa chcete zapojiť do výzvy na podporu ľudí s Downovým syndrómom, príďte zajtra (v utorok - 21. marca) obutí v 2 odlišných ponožkách.

Tohtoročná výzva: Skončite so stereotypom! Stereotyp je pozitívna alebo negatívna predstava, ktorá je často nepresná a nesprávna. Je založený na obmedzených informáciách alebo jednotlivých skúsenostiach. Napriek tomu je veľmi ťažké vytvorený stereotyp zmeniť.

Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky, pretože chromozóm má tvar ponožky.

Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, zaujímavejším a inšpirujúcim.

Dátum 21. 3. je tiež symbolický, lebo ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu.

Hoci majú niečo navyše, nevyvyšujú sa!

Čo by sa stalo, keby ľudia s Downovým syndrómom vládli svetu?

– Náklonnosť, objatia a starostlivosť o iných by boli na dennom poriadku.

– Naučili by sme sa tešiť z maličkostí a bezpodmienečne milovať život

– Ľudia by boli úprimní.

– Vo všetkom by bol poriadok.

– Vlaky a lietadlá by jazdili načas, pracovná doba by bola na prácu, dovolenka by bola dovolenkou.

– Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, by boli považovaní za premýšľavých a tvorivých.