• Informácie k zápisu

• Milí rodičia!

Nástup do základnej školy je jedným z najvýznamnejších období v živote dieťaťa. Pre dieťa je to prechod z obdobia „hier“ do obdobia „povinností“, pre rodiča je to tiež čas zvýšenej záťaže. Preto v úsilí pomôcť vám pri bezbolestnom prerode vášho dieťaťa v úspešného žiaka, prijmite základné informácie.

Termín zápisu do 1. ročníka základnej školy:     12.4.2024 (piatok) od 14:00 do 17:00 hod.

13.4.2024 (sobota) od 08:00 do 12:00 hod.

Odporúčame vopred vyplniť elektronickú prihlášku: https://zs-sahy.edupage.org/register/

Ktoré deti je povinné zapísať do základnej školy?

Zákonný zástupca je povinný  zapísať na  plnenie povinnej školskej  dochádzky každé  dieťa, ktoré  dovŕši  do 1.septembra 2024 šiesty rok veku.

Predčasný nástup do základnej školy je určený „deťom s predčasne rozvinutými školskými schopnosťami. Na to, aby bolo na plnenie povinnej školskej dochádzky výnimočne prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, zákonný zástupca je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a potvrdenie detského lekára.

Ziadost_o_predcasne_zaskolenie_24_25(1).doc

Čo ak s dieťaťom, ktoré by malo začať plniť školskú dochádzku, žijete v zahraničí alebo plánujete do zahraničia odísť? Dieťa musí byť riadne prihlásené do kmeňovej školy v Slovenskej republike (teda do obvodu kam patrí dieťa podľa trvalého bydliska). Pri zápise zákonný zástupca oznámi, že dieťa bude študovať v zahraničí a zároveň písomne požiada riaditeľa školy o povolenie študovať v zahraničí. Následne do 15. septembra doručí škole potvrdenie o tom, že dieťa navštevuje školu v zahraničí.

Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku.

Postup pri zápise žiaka do školy:.

Je potrebné so sebou priniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz zákonného zástupcu.

V prípade, že sa nemôžete  zúčastniť zápisu v stanovenom čase, môžete dieťa zapísať aj v inom termíne, po dohode na tel. č.: 036/741 11 84 alebo +421 910 311 717

Zákonný zástupca v súlade so školským zákonom je povinný pri zápise uviesť tieto osobné údaje:

dieťa: meno a priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia, národnosť, štátne občianstvo, trvalé bydlisko dieťaťa; zákonný zástupca: meno a priezvisko, adresa zamestnávateľa, trvalé bydlisko.

Možnosť zapísať dieťa bez účasti na zápise

Ak je dieťa v čase zápisu choré, alebo sa z iných dôvodov nemôže zúčastniť na zápise, zákonný zástupca sa obráti na riaditeľku školy a dohodne sa na spôsobe zápisu. Dieťa je možné zapísať aj v neprítomnosti na základe predložených dokladov.

Kto je prítomný pri zápise

Zvyčajne ookrem dieťaťa sú prítomní rodičia, budúca triedna učiteľka, vychovávateľka, učiteľky primárneho vzdelávania, kvalifikované pedagogické asistentky, školská psychologička, školská špeciálna pedagogička.

Priebeh zápisu

Zápis zvyčajne prebieha spoločne formou rozhovoru a hier tak, aby sa pani učiteľky s budúcimi prváčikmi čo najlepšie zoznámili. Všetko prebieha v príjemnom a priateľskom prostredí formou hier, neformálnych rozhovorov, kreslenia a jednoduchých úloh.

Formuláre k zápisu (môžete vyplniť on-line, priniesť vyplnené, resp. vyplniť v čase zápisu).

Užitočné rady:

Povinnosťou zákonných zástupcov dieťaťa je prihlásiť školopovinné dieťa na zápis do školy, zapísať je potrebné aj deti, ktoré budú pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole (predtým odklad). Na zápis treba prihlásiť aj deti so zdravotným znevýhodnením a zároveň priniesť aj úradný doklad o druhu postihnutia. Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky.

Dôvody na pokračovanie dochádzky v materskej škole:

• dieťa nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky,
          • má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety,
          • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici,
          • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu,
          • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu,
          • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie jesť príborom,
          • nepozná údaje o sebe(rodine, adresu, svoj vek),
          • dieťa je nezrelé, neposedné, netrpezlivé.