• Zo života Základnej školy na Ul. E.B. Lukáča 6

Letné prázdniny preleteli neuveriteľne rýchlo a po chvíľach oddychu nastal pre pedagógov a žiakov našej školy opäť čas usilovnej práce. Vrátime sa však k júnu, ktorý bol plný podujatí, a k letným prázdninám.

Jún bol plný podujatí venovaných športu, naši žiaci sa zúčastnili štartu medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska a sprievodných podujatí, zasúťažili si na podujatí Beh olympijského dňa, s triednymi učiteľmi absolvovali výlety za krásami Slovenska. 26.6. ožila celá naša škola tancom. Žiaci, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci si v tento deň obliekli žlté tričká, aby tak podporili plánovanú aktivitu Tanečný ošiaľ. A tancovala skutočne celá škola! Za zvukov známej populárnej piesne predviedli veľkí a malí rovnaký nacvičený jednoduchý tanec a naplnili tak myšlienku spoločného pohybu v jednom priestore. Akcia bola plná smiechu a radosti, ďakujeme Petrovi Paulenkovi za jej zdokumentovanie. Po aktivite spoločného tanca mohli žiaci obdivovať tanečné umenie majstra tohto žánru Mirolava Bruisa Žilku, ktorého majstrovstvo uchvátilo skutočne všetkých. Po spoločných aktivitách sa žiaci rozišli do materských tried, kde pokračovali zumbou, tancami a inými hudobnými hrami.

Letný denný tábor  Tvorivá dielňa "Ja som malý remeselník"

V čase letných prázdnin sa na našej škole uskutočnil letný tábor tvorivých dielní s názvom „Ja som malý remeselník“ v dvoch turnusoch: v mesiaci júl (13. ˗ 17.7.) a august (17. ˗ 21.8.) s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci programu 7 Nehmotné kultúrne dedičstvo a kultúrno-osvetová činnosť, pod záštitou mesta Šahy. V oboch termínoch sa zúčastnili deti základných škôl v našom meste, ktoré boli pod dohľadom skúsených pani učiteliek Lackovej, Petényiovej, Hegedűsovej, pani vychovávateľky Edity Vargovej a pani Moniky Jámborovej.

Výučba detí v oblasti remesiel prebiehala v spolupráci s výtvarníčkou Adrienou Kutakovou, kde si tvárnosť hliny deti vyskúšali pod vedením jej skúsených rúk. Pani Katarína Lőrinczová poukázala na tradičné remeslo našich predkov ˗ drotárstvo a  možnosť jeho estetického využitia v súčasnosti. Deti mali možnosť vyrobiť si drobné šperky, s p. Máriou Kázmerovou sa priučili výrobe shamballa náramkov a iných darčekov touto technikou. Pani učiteľka Miloslava Grošaftová porozprávala o zaujímavostiach košikárstva a deti uviedla do tajov tohto  náročného remesla. Vyrobili si košíky rôznych tvarov z prírodného materiálu, ktorý sa nazýva pedig. Napokon k nám zavítala aj Romanka Dobošová, ktorá deti naučila vyrábať brošne a prstienky zaujímavou technikou.

Na besedu k nám zavítal p. Baltazár, skúsený včelár, ktorý zo sebou priniesol ukážky rôznych nástrojov nutných pri práci s včelami, napr. dymák, včelársky klobúk so sieťkou alebo materskú mriežku. Samozrejme naše ratolesti sa najviac tešili na med, na ktorom si s veľkou chuťou pochutnali na olovrant v podobe maslového chlebíka s medom.

Jednou z popoludňajších aktivít bol puding v My Hont Café, kde nás privítal ochotný personál a v podkroví sa deťom premietali krátke rozprávky na želanie.

Deti absolvovali návštevu Mestskej knižnice v Šahách, kde sme s nimi strávili príjemné popoludnie, obklopení množstvom kníh.

Navštívili sme Hontianske múzeum, kde nás v čase a expozíciami, ktoré sú história hontianskeho regiónu, vinárske tradície a archeologické pamiatky, previedol jeho vedúci pán Tobor Pálinkás.

Využili sme detské ihrisko na sídlisku Stred a City Park.

Príjemný chládok v letných horúčavách nám poskytol školský dvor pre rôzne loptové hry, kreslenie na chodník a kolobežkovanie so svojimi zákutiami, altánkom a pre deti atraktívnou trampolínou.

Mgr. Beáta Lacková